Odešel básník a publicista, třešťský učitel Fr. Bukvaj
26.3.2021

Zdroj: https://www.jihlavske-listy.cz/clanek33116-odesel-basnik-a-publicista-trestsky-ucitel-fr-bukvaj.html
26.3.2021 Kultura/Komentáře (0), autor: Jiří Varhaník
V úterý se Třešť na městském hřbitově rozloučila s dlouholetým místním pedagogem, publicistou a básníkem Františkem Bukvajem. Ten odešel v úterý 16. března.
František Bukvaj, povoláním učitel, se narodil v Třešti v roce 1936. Na místní základní škole vyučoval po dlouhá léta český jazyk a dějepis.
Podle starosty Třeště Vladislava Hynka patřil František Bukvaj k výrazným osobnostem města: „Mohli jsme jej potkávat na různých kulturních akcích, které často aktivně připravoval. Spousta z nás si jej spojí s jeho učitelským povoláním, někdo s jeho působením v zastupitelstvu města. Vše, co konal, konal s láskou k druhému. Přestože už není mezi námi, jeho básnické sbírky k nám budou stále promlouvat a pomohou nám poodhalit duši básníka Vysočiny.“
Jako autor tvořil Fr. Bukvaj na poli poezie, vedle toho byl autorem reportáží a historických statí, zejména publikací s regionální tematikou. Ve výčtu jeho knih najdeme texty s motivy vztahu k víře, k rodnému kraji a jeho lidem, ale i rozbory věnované ekonomu Schumpeterovi nebo historii sídel, obcí či spolků v regionu Třešťska.
„Mám všechny knížky, které František Bukvaj vydal. Velice se mi líbila jeho poezie, jeho krásná vyznání k rodnému kraji,“ ohlíží se za tvorbou Fr. Bukvaje Anna Fencíková, organizátorka kultury v Třešti a principálka tamního Divadelního souboru Jana Lišky.
Opakovaně zařadila A. Fencíková poezii Fr. Bukvaje např. do komponovaných živých pořadů Večer pod lampou. Jeden z těchto večerů byl pak věnován výhradně poezii Fr. Bukvaje a prof. Roháčka.
V knihovně v Sokolově zazněly básně o lásce od Františka Bukvaje
15.2.2018

Zdroj: https://sokolov.casd.cz/2018/02/v-knihovne-zaznely-basne-o-lasce-od-frantiska-bukvaje/
V knihovně zazněly básně o lásce od Františka Bukvaje
knihovnaVe čtvrtek 15. února četli básně v Městské knihovně v Sokolově při příležitosti Národního týdne manželství ze sbírky Vyznání lásky od křesťanského básníka Františka Bukvaje husitský farář Lukáš Bujna a lékařka Michaela Lindtnerová. František Bukvaj je napsal své ženě jako poděkování za 50 let společného života. Na kytaru přednášející doprovázel na hudebně – poetickém večeru Martin Lindtner, kazatel církve adventistů. Více fotek i tři krátká videa B. Zámečníka jsou ZDE
Lukáš Bujna, jak sám vyjádřil, byl zvláště osloven touto básní:
V tvých očích spatřil jsem
Jako stůl bez chleba, bez vody džbán,
jak srdce bez lásky, bez slunce nebe,
tak bych byl na světě opuštěn, sám,
kdyby mi osud neposlal tebe.
V tvých očích spatřil jsem, kdy to jen bylo,
hvězdu co žitím mě povede jistě,
s tebou mi vždycky bývalo milo,
v mé dlaně dala jsi své srdce čisté.
Co vody uběhlo již od těch časů,
co jsme se líbali ve stínu stromů,
stříbrem již zbělelo mnoho tvých vlasů,
a přece šťasten vždy se vracím domů.
Dalas mi syny dva, domova něhu,
dalas mi mládí své i zralý věk,
k tobě jsem připoután jak loďka k břehu,
jsme jedno srdce jen i jeden dech.
Cesta Vysočinou fotografa Petrova teď míří do Telče
24.11.2010

Do telčské Městské galerie Hasičský dům se stěhuje z Třeště výstava Cesta Vysočinou, která představuje práce jihlavského fotografa a grafika Pavla Petrova.
Výstavu tvoří zejména fotografie inspirované krajem kolem Javořice. Ty byly vytvořeny jako ilustrace ke knize třešťského básníka Františka Bukvaje Vyznání víry. Vystavena bude i další tvorba P. Petrova.
Výstava už byla úspěšně představena v Oblastní galerii Vysočiny Jihlava a v třešťské pobočce Muzea Vysočiny. „Instalace v Telči by měla být v předvánoční době komornější, více monotématicky laděná a vzdušnější,“ avizuje Petrov.
Vernisáž se v Hasičském domě koná v neděli 28. listopadu v 15 hodin. Úvodní slovo pronesou František a Jana Bukvajovi, hudebně vystoupí Lubomír Zadina. Následovat bude autorské čtení z knih Fr. Bukvaje Vyznání Vysočině a Vyznání víry. Výstava bude otevřena do 10. ledna, vždy od pátku do neděle a ve svátky v čase 10 až 16 s polední přestávkou.
Z Telče se výstava Pavla Petrova přesune do Horácké galerie v Novém Městě na Moravě, kde zjara 2011 svojí pouť zakončí.
Bukvaj a Petrov vydali sbírku grafické preciznosti a humanismu
30.12.2009

TŘEŠŤ (jv) - Poezie třešťského básníka Františka Bukvaje a dvouletá, typicky přepečlivá, umělecky hodnotná i nápaditě vtipná práce předního jihlavského grafika a fotografa Pavla Petrova daly před letošními Vánocemi společně vzniknout působivé nové knize. Titul "Vyznání víry" se křtil 19. prosince v zaplněném hudebním sále ZUŠ v Třešti.
Velmi pilný třešťský literát František Bukvaj přináší na 150 stranách knihy celoživotní výběr ze své duchovní poezie. Knihu dedikoval "všem, kteří hledají cestu spravedlnosti a pokoje, absolutní Pravdu a Život v milosrdenství a lásce, která je jediným smyslem a naplněním života".
Fr. Bukvaj a Pavel Petrov vydali knihu jako spoluautoři za finanční podpory sdružení Maranatha. "Bylo to doslova na vteřiny," děkuje Petrov za skvělou práci havlíčkobrodské tiskárně a popisuje situaci, kdy se jeho zatím nejnáročnější grafické dílo (po chvilkách vznikalo dva roky) tisklo doslova den před křtem. "Tiskárna je skvěle vybavená a jsou tam nejen odborníci, ale vládne tam kamarádská neúřední atmosféra," vyzdvihuje grafik.
Petrov, sám velmi dobrý básník a nadšený milovník přírody Podjavořicka, stihl vytvořit i dvacetičtyřdílnou kolekci samostatných fotoobrazů ilustrací z knihy. Na grafickém výsledku se podle něho významně podíleli i hudebníci skupina Nerez se Zuzanou Navarovou, Žalman a Pat Metheny, které poslouchal při práci v ateliéru. "Jsem přesvědčen o tom, že i jejich nádherné skladby dopomohly ke vzniku knihy," konstatuje grafik.
Knihu Petrov typicky doplnil i svými lahůdkami, jakou je např. animační grafický prvek: Stránkování lichých stran je obklopeno dvěma výsečemi kruhu, které při "vějířovitém" listování stránkami opticky rotují. "Mezi první a poslední stranou knihy opíšou celou kružnici symbol dne a noci, dobra a zla, světla a tmy...," vysvětluje Petrov. Samostatně vytvořil i kolekci 300 číslovaných originálních grafik (ilustrací z knihy) určených k adjustaci, na nichž jsou fotografie z přírody pod Javořicí doplněny např. lesní zeminou a jehličím nalezenými na úpatí tohoto vrchu.
Jako veliké, milé a dojímavé překvapení hodnotí Petrov i samotný komponovaný program křtu v Třešti. Sál se zcela naplnil, kmotry sbírky byli profesor Karlovy univerzity v Praze Jiří Bílý, farářka husitské církve v Brně Černovicích Bohumila Bednaříková a pastor Církve adventistů sedmého dne v Jihlavě Aleš Zástěra.
Podle J. Bílého se snaží kolekce náboženských meditativních veršů Fr. Bukvaje navazovat na osvědčené tradice české reflexivní poezie, zvěčněné jmény, jako jsou J. Zahradníček, B. Reynek, V. Holan nebo J. Deml. Jak recenzent konstatuje, vychází početný básnický soubor z autorovy lásky k Bohu a z obdivu k theocentrickému uspořádání světa, jde rovněž o verše plné humanismu.
"Autor má nevšední dar básnické imaginace spojené navíc se schopností pojímat věci, lidi a vztahy filozofickou racionalitou, takže jeho básnický výraz nepostrádá poetickou vybroušenost spojenou s myšlenkovou hloubkou a věcností," píše prof. Bílý.
Kniha Vyznání víry je podle informace autorů k dostání v Městské knihovně v Třešti (naproti Městskému úřadu) a v infocentru v Schumpeterově domě v Třešti.